Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać doradcą na rynku NewConnect?

NewConnect to zorganizowany rynek akcji funkcjonujący jako alternatywny system obrotu poza rynkiem głównym. Jest prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Każda spółka, która chce na nim zadebiutować, musi nawiązać współpracę z doradcą.

Kto może zostać doradcą na rynku NewConnect?

Jak wyjaśniają eksperci z Prosper Capital, autoryzowanym doradcą na rynku NewConnect może zostać firma inwestycyjna lub inny podmiot będący spółką prawa handlowego, o ile od minimum 2 lat świadczy on usługi związane z obrotem gospodarczym na rynku kapitałowym, w tym usługi z zakresu doradztwa finansowego, audytu finansowego i doradztwa prawnego. Kandydat musi sprostać wymogom określonym w regulaminie Alternatywnego Systemu Obrotu. Dotyczą one m.in. obowiązku zatrudniania co najmniej dwóch osób, które posiadają Certyfikat Doradcy w ASO.

Wniosek o wpis na Listę Autoryzowanych Doradców

Każdy przyszły doradca na rynku NewConnect jest zobligowany do złożenia wniosku o wpis na Listę Autoryzowanych Doradców. Stosowny formularz jest zamieszczony na stronie rynku NewConnect. Należy go złożyć w biurze Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wraz z wymaganymi załącznikami. Przy tej okazji warto przypomnieć, że z tytułu złożenia wniosku o wpis na listę Autoryzowanych Doradców należy uiścić opłatę w wysokości 400 zł plus VAT. Lista Autoryzowanych Doradców znajduje się na stronie NewConnect – trzeba jej szukać w zakładce „Autoryzowani doradcy”.

Jakie zadania realizuje Autoryzowany Doradca?

Głównym zadaniem Autoryzowanego Doradcy na rynku NewConnect jest przygotowanie dla współpracującej z nim spółki dokumentu wprowadzającego. Taka współpraca musi trwać co najmniej 3 lata, licząc od daty wejścia spółki na rynek NewConnect. Spółka może w tym czasie liczyć na doradztwo dotyczące funkcjonowania omawianego rynku oraz na pomoc przy wypełnianiu obowiązków informacyjnych. Oczywiście spółka pragnąca zadebiutować na rynku NewConnect także musi sprostać paru wymogom, np. konieczne jest, aby funkcjonowała jako spółka akcyjna.

Poprzedni artykułReklama paid social – zapłać, aby być widocznym
Następny artykułCzym się kierować przy wyborze biura rachunkowego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj