Jeśli jesteś opiekunką pracującą w Niemczech albo właśnie szukasz zatrudnienia, z pewnością słyszałaś pojęcie „dobra sztela”. Co ono tak naprawdę oznacza i dlaczego warto go znać oraz używać? Dowiesz się tego z poniższego tekstu.
Słowniczek opiekunki pracującej w Niemczech
Skąd wzięło się pojęcie szteli? Jego źródłem jest niemieckie wyrażenie „die Stelle”, które oznacza stanowisko, posadę, pracę. Opiekunki w Niemczech określają nim pracę w domu swojego podopiecznego. Odpowiadają też na internetowe ogłoszenia dotyczące szteli – chociażby na portalu SenioPort. Taka oferta powinna zawierać wszelkie informacje o danym zleceniu, o czasie jego trwania, obowiązkach opiekunki, wynagrodzeniu. Szukając szteli dla siebie, zwróć uwagę na wymienione warunki. Ustalenia powinny odpowiadać obu stronom, dlatego dobrze jest wybrać ofertę, której jesteś w stanie podołać. Sztela nierzadko staje się dla opiekunki drugim domem. Z tego powodu tak ważne jest trafienie na jak najlepsze warunki zatrudnienia.
Wiesz już, że należy szukać dobrej szteli. Czy jest jednak możliwe jej znalezienie, i to jeszcze przez Internet? Okazuje się, że tak. Warto w tym celu szukać ofert zamieszczanych przez renomowane agencje. Co prawda nigdy nie można być absolutnie pewnym, co zastanie się na miejscu, ale to ryzyko wpisane w zawód opiekunki w Niemczech. Można je jednak zminimalizować, określając najlepszą dla siebie sztelę. Weź pod uwagę nie tylko wynagrodzenie, ale też legalność zatrudnienia, warunki pracy i zamieszkania, stan zdrowia seniora, stopień jego niepełnosprawności oraz dodatkowe wymagania.
Jak opiekunka w Niemczech może znaleźć dobrą sztelę
Aby czerpać satysfakcję z pracy w niemieckiej opiece, trzeba odszukać najlepszą możliwą sztelę. Co brać pod uwagę podczas poszukiwań?
Kwota wynagrodzenia i legalność pracy
Umówmy się: nie wszystkim zależy na jak najwyższej wypłacie. Warto jednak wiedzieć, że im trudniejsza jest sztela, tym powinna być lepiej opłacana. Zdarza się, że opiekunka woli wybrać pracę spokojniejszą i łatwiejszą, chociaż mniej płatną – i to jest w porządku. Z kolei dla innych większa wypłata jest motywacją do tego, by podnosić swoje kompetencje. Przed wybraniem oferty sprawdź, w jakiej walucie będzie wypłacane wynagrodzenie oraz czy podana suma jest kwotą netto. Niektóre mniej uczciwe agencje zamieszczają w ogłoszeniu wynagrodzenie za cały okres pracy. Na to również dobrze zwrócić uwagę. Istotna jest też legalność zawieranej umowy, konieczność odprowadzania składek czy podatków.
Stan zdrowia osoby starszej
Renomowane agencje starają się, by opis stanu zdrowia podopiecznego był jak najwierniejszy. Od niego bowiem w dużej mierze zależy Twoja decyzja – nie podejmiesz się przecież pracy, z jaką trudno Ci będzie sobie poradzić. Dokładnie przeczytaj więc tę część oferty. Przyjrzyj się opisowi chorób seniora, kwestii stopnia jego samodzielności i rodzajowi opieki, jakiej wymaga. Jeżeli w ogłoszeniu nie ma jakiegoś aspektu, który Cię interesuje, nie bój się o niego dopytać. Koordynatorzy z firm wartych zaufania z pewnością odpowiedzą na Twoje wątpliwości.
Warunki zamieszkania
Ostatnią, choć nie najmniej ważną rzeczą dotyczącą opieki w Niemczech jest zakwaterowanie. Opiekunka powinna mieć na miejscu własny pokój, a także zapewniony dostęp do kuchni i łazienki oraz darmowe wyżywienie. Oczywiście ile osób, tyle oczekiwań. Niektórym wystarczą skromne cztery kąty, inni szukają różnego rodzaju udogodnień. Zastanów się więc, co Tobie najbardziej by odpowiadało.
Pamiętaj, że decyzja o wyborze szteli powinna być przemyślana i podjęta w sposób świadomy. Będzie Ci łatwiej, jeśli znajdziesz odpowiednią agencję. Dobre firmy wiedzą, że do pracy w opiece w Niemczech konieczna jest legalność zatrudnienia, terminowe wypłacanie wynagrodzenia i pomoc w załatwianiu formalności. Znaczenie ma też bezpieczeństwo i odpowiednie warunki pracy – to one dają Ci satysfakcję z wykonywania obowiązków. Sprawdź stronę: Praca jako opiekunka w Niemczech.