Doradztwo rolnicze ważne i pomocne

Prowadzenie dobrze funkcjonującego i przynoszącego dobre plony, a co za tym idzie, zyski gospodarstwa nie jest łatwe bez fachowego doradztwa rolniczego. Niestety równie trudne jak prowadzenie gospodarstwa, jest znalezienie dobrego doradcy.

Gdzie szukać doradztwa rolniczego?

Mimo pewnego kryzysu w tym zawodzie w naszym kraju nie brakuje dobrych doradców rolniczy, ale wciąż największym zaufaniem cieszą się specjaliści z Ośrodków Doradztwa Rolniczego. W Polsce istnieje szesnaście takich ośrodków. Oprócz państwowych doradców można skorzystać też z pomocy tych, którzy prowadzą tego rodzaju działalność prywatnie. Firmy takie zajmują się m.in. pomocą w pozyskiwaniu funduszy unijnych, przygotowywaniem planów działalności rolnośrodowiskowych, prowadzeniem rejestrów działalności rolnośrodowiskowej czy prowadzenie ksiąg rejestracji bydła i trzody chlewnej w gospodarstwie.

Doradca rolniczy także online

Ośrodki Doradztwa Rolniczego w całym kraju już od kilku lat uruchamiają i z powodzeniem prowadzą doradztwo online. Pytania można składać przez internet, a bezpośredni kontakt z doradcą zastąpiony jest przez transmisje wideo. Zmniejsza to koszta związane z dojazdem rolnika do doradcy oraz pozwala na zaoszczędzenie tak cennego w tej branży czasu. Taka forma doradztwa doskonale wpisuje się w stały rozwój polskiego rolnictwa i wymogi unijne. Ponadto część i ośrodków i firm doradczych udostępnia na swoich stronach kalkulatory dopłat, które ułatwiają wstępne wyliczenia.

Jak samemu zostać doradcą?

Zarówno wielu rolników, jak i tych, którzy nie są czynnie związani z rolnictwem, zastanawia się, czy samemu nie zostać doradcą. Jest to możliwe o ile posiadamy wykształcenie rolnicze, odpowiednią wiedzę oraz chęć do jej dalszego poszerzania. Osoba ubiegająca się o możliwość zostania doradca rolniczym powinna posiadać wykształcenia na jednym z kierunków: ochrona środowiska, ogrodnictwo, rolnictwo, technika rolnicza i leśna, weterynaria, zootechnika lub pokrewne. Konieczne jest też odbycie odpowiedniego szkolenia, które przeprowadzane jest w Ośrodkach Doradztwa Rolniczego. Ponadto konieczne jest też udokumentowanie co najmniej trzyletniego stażu pracy na stanowisku związanym z wykonywaniem doradztwa rolniczego w wojewódzkim ośrodku doradztwa rolniczego lub izbie rolniczej.

Jak pokazują badania, niemal 80 proc. właścicieli gospodarstw jest usatysfakcjonowanych formą pomocy oferowaną im przez doradców rolniczych. Jednak nadal liczba tych rolników, którzy korzystają z doradztwa, jest stosunkowo mała. Korzysta z nich mniej niż połowa właścicieli gospodarstw. Co ciekawe z usług ośrodków korzystają głównie rolnicy prowadzący mniejsze gospodarstwa. Nie znaczy to jednak, że nie warto korzystać z takiej formy pomocy. Wręcz przeciwnie, dobrze przeszkolony i zorientowany w swoich obowiązkach doradca może być nieocenioną pomocą dla każdego rolnika, niezależnie od tego, na jakim areale prowadzi on swoją działalność.

Poprzedni artykułJak w końcu udało mi się nauczyć angielskiego?
Następny artykułJak dbać o bramę skrzydłową?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj