Wertykulatory do trawy. Co to jest wertykulator i do czego służy?

Wertykulator to sprzęt, którego zadaniem jest tworzenie w ziemi podłużnych nacięć. Takie działanie powinno skutkować polepszeniem się gospodarki powietrzno-wodnej, w niżej położonych obszarach ziemi.

Czym jest wertykulator?

Wertykulator to sprzęt wyposażony w długie ostrza, który wykorzystuje się podczas prac ogrodowych, najczęściej przy trawniku. Dlaczego jest tak nietypowo zbudowany? Wcześniej wspomniane ostrza, podczas używania urządzanie tworzą nacięcia, które wyglądem są zbliżone do rowków. Efektem takiego działania jest lepszy wygląd podczas cieplejszych miesiąców.

To urządzenie jest przeznaczony do systematycznego dbania o trawnik. Nacięcia powodują naruszenie gleby, a to z kolei prowadzi do lepszych warunków dla wzrostu trawy. Nie możemy jednak zapomnieć, że korzystanie z takiego urządzenia, jest jedynie częścią procesu, jaki musimy wykonywać, aby nasz trawnik był ładny. Możemy się także spotkać z sytuacjami, kiedy taki sprzęt nie będzie odpowiedni, a dobrym wyborem będzie aerator.

Wertykulacja

Systematyczna wertykulacja niszczy mech oraz warstwę filcu, co usprawnia jej usuwanie. Czym jest filc? To warstwa trawy, które tworzy się wskutek regularnego koszenia trawnika. Taki proces powinniśmy wykonywać na początku wiosny oraz, jeśli to konieczne późną jesienią.

Ze względu na to, do jakich celów weltykulator będzie wykorzystywany oraz jak duża jest powierzchnia trawnika, możemy mówić o kilku typach napędów. Należą do nich:

  • Elektryczne,
  • Spalinowe, przeznaczone do profesjonalnych zadań,
  • ręczne,
  • Przyczepka do traktora

Sprzęty podłączane do traktora to rozwiązania, które stosuje się w przypadku ogromnych przestrzeni, z kolei ręczne rozwiązania dla małych obszarów, wymagają one jednak siły mięśni.

Do czego służy wertykulator?

Wertykulator ma za zadanie usunąć wszelkie przeszkody czy napowietrzyć glebę w taki sposób, aby trawnik mógł bujnie rosnąć. Wertykulacja to proces, który warto wykonać po jednym, bądź dwóch wiosennych koszeniach. Nie możemy jednak do niego dopuścić, kiedy gleba jest pokryta glebą. Ziemia nie może być także zbyt sucha lub mokra, w pierwszym wypadku należy ją zmoczyć oraz chwilę odczekać. Przed rozpoczęciem pracy powinniśmy usunąć wszelkie zanieczyszczenia z trawnika. Kiedy skończymy pracę, powinniśmy usunąć z trawnika warstwę, która została wydobyta przez sprzęt. Jest to niezwykle istotne, gdyż dzięki temu usuniemy wszelkie materie organiczne.

Wertykulator czy aerator?

Kiedy jednoroczna wertykulacja nie wystarcza, należy skorzystać z aeratora. Jak działa taki sprzęt? Jego zadaniem jest napowietrzanie gleby poprzez tworzenie małych otworów. W niektórych wypadkach możemy spotkać urządzenie, które mają w sobie zaimplementowaną zarówno funkcję aeracji, jak i wertykulacji. Jest to bardzo wygodne dla użytkownika. Trawa podczas takiego procesu powinna być przycięta na 3 cm, a nie 1 cm jak w przypadku wertykulacji. Aeracja to proces, który przeprowadza się około dwóch razy w roku. Najlepszymi terminami są lipiec czy wrzesień ze względu na panujący klimat w Polsce.

Poprzedni artykułJak reklamować swój sklep w outdoorze?
Następny artykułO czym powinien pamiętać przedsiębiorca zatrudniający cudzoziemców?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj