W biznesie nie zawsze wszystko układa się po myśli przedsiębiorcy. Niekiedy nawet jedna błędna decyzja może prowadzić do sporych trudności finansowych. W takich sytuacjach niezbędna może okazać się restrukturyzacja. Sprawdź, na czym polega i kiedy warto ją przeprowadzić.
Czym jest restrukturyzacja?
Każdy właściciel przedsiębiorstwa powinien liczyć się z możliwością pojawienia się okresowych kłopotów finansowych. Czasem zdarza się jednak, że stan ten przedłuża się, a zadłużenie powiększa. W takim przypadku przedsiębiorca nie musi od razu ogłaszać upadłości – rozwiązaniem problemu może stać się restrukturyzacja przedsiębiorstw. To postępowanie cywilne, którego celem jest uratowanie firmy przed upadłością i bankructwem poprzez umożliwienie zadłużonemu przedsiębiorcy spłaty swych zobowiązań w taki sposób, aby proces ten nie wywołał uszczerbku na prowadzonej działalności. Służy odzyskaniu płynności finansowej, uporządkowaniu sytuacji firmy i usystematyzowanie spłaty zobowiązań dłużnika.
Po spełnieniu odpowiednich warunków postępowanie restrukturyzacyjne może przeprowadzić każda osoba prowadząca działalność gospodarczą, bez względu na jej formę – dotyczy ono zatem zarówno spółek prawa handlowego, jak i jednoosobowych działalności. Służy regulacji układu zawieranego przez niewypłacalnego albo zagrożonego niewypłacalnością dłużnika z wierzycielami. Określa także skutki tego układu oraz przeprowadzane działania sanacyjne.
Kiedy restrukturyzacja jest nieunikniona?
Zgodnie z prawem restrukturyzacja może być przeprowadzona wobec dłużnika niewypłacalnego albo zagrożonego niewypłacalnością, czyli wtedy, gdy nie jest on w stanie spłacać swych zobowiązań finansowych. Zakłada się, że niewypłacalność następuje, jeśli opóźnienie w spłacie wynosi przynajmniej trzy miesiące, a w przypadku jednostek posiadających zdolność prawną oraz osób prawnych także w sytuacji, gdy zobowiązanie przekracza wartość firmowego majątku. Przedsiębiorstwo chcące przeprowadzić postępowanie powinno udowodnić w sądzie, że jego zobowiązania przekraczają majątek firmy, a stan ten utrzymuje się już od przynajmniej dwóch lat.
Restrukturyzacja ma szansę zakończyć się sukcesem, jeżeli zostanie rozpoczęta odpowiednio wcześnie. Zbyt późny start postępowania restrukturyzacyjnego może skutkować fiaskiem i w efekcie ogłoszeniem upadłości. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie optymalnego momentu na działanie. Rozwiązanie to jest najbardziej opłacalne w przypadku względnie wysokiego długu, kiedy problemów wywołanych zadłużeniem nie można rozwiązać w inny sposób. Prawnik z doświadczeniem w sprawach restrukturyzacyjnych jest w stanie zaproponować przedsiębiorcy dostosowane do jego sytuacji narzędzia i środki, takie jak m.in. wybór rodzaju restrukturyzacji, stworzenie propozycji układowych, negocjacje z wierzycielami czy też uzyskanie akceptacji ze strony sądu.
Restrukturyzacja to często długi i niełatwy proces, ale dzięki odpowiedniemu wsparciu specjalistów może zakończyć się sukcesem i zwiększeniem rentowności przedsiębiorstwa. Jeśli jesteś zainteresowany takim rozwiązaniem, dowiedz się o nim więcej na stronie firmy Continuum.