Outsourcing płac – czy to się opłaca?

Sprawy związane z naliczaniem płac firma może realizować we własnym zakresie. Może ona jednak wybrać również skorzystanie z usług zewnętrznych w tym zakresie – outsourcingu płac.

Czym jest outsourcing płac?

Outsourcing płac to obsługa płac prowadzona przez zewnętrzną firmę świadczącą tego typu usługi. Czasem można się potkać również z angielskojęzycznym terminem payroll, który oznacza to samo.

Tego rodzaju obsługa związana jest z naliczaniem wynagrodzeń dla pracowników z potrącaniem odpowiednich wysokości składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne, zgodnie z przepisami prawa. Wówczas naliczanie płac oraz inne usługi wykonywane są przez specjalistów w tym właśnie zakresie – wykwalifikowanych pracowników posiadających odpowiednie wykształcenie oraz doświadczenie.

Jakie usługi włącza outsourcing płac?

Outsourcing płac obejmuje pełną gamę usług, które potrzebne są firmie do realizacji obowiązków związanych z prowadzeniem kadr i płac. Wśród nich znajdują się:

  • naliczanie wynagrodzeń dla pracowników,
  • tworzenie instrukcji do realizacji płatności,
  • przygotowywanie odpowiedniej dokumentacji, w tym druków ZUS RMUA, ZUS IMIR, zaświadczeń o wynagrodzeniu, deklaracji PIT,
  • rozliczanie świadczeń w przypadku wystąpienia choroby, macierzyństwa,
  • sporządzanie deklaracji do US, ZUS, PFRON,
  • wsparcie w kontaktach z urzędami.

Jakie są główne korzyści z outsourcingu naliczania płac?

Realizowana przez zewnętrzną firmę obsługa płac niesie ze sobą szereg korzyści, które pozwalają firmie na skupienie się na własnej działalności.

Przede wszystkim to gwarancja terminowego, bezbłędnego naliczania płac i prowadzenia odpowiedniej dokumentacji. Dla firmy to oszczędność czasu, większe bezpieczeństwo, a także dodatkowa pomoc specjalistów w dziedzinie spraw płacowych.

Czy warto zdecydować się na outsourcing płac?

Koszty związane z naliczaniem płac nie są wysokie. To wobec tego atrakcyjna cenowo alternatywa dla prowadzenia tych spraw samodzielnie lub zatrudniania własnego pracownika.

Outsourcing płac to korzystna propozycja dla wielu firm. To terminowość, bezpieczeństwo i pewność, że sprawy płacowe są realizowane prawidłowo!

Poprzedni artykułJakie korzyści wiążą się z outsourcingiem księgowości?
Następny artykułImprezy firmowe, które warto zorganizować w restauracji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj