O czym powinien pamiętać przedsiębiorca zatrudniający cudzoziemców?

Coraz więcej firm decyduje się na zatrudnianie cudzoziemców. W takim przypadku przedsiębiorca musi pamiętać o spełnieniu odpowiednich wymogów prawnych.

Zagraniczni pracownicy w polskiej firmie

Nie tylko Polacy wyjeżdżają za granicę, aby tam szukać dla siebie dobrej pracy. Także miejsce zamieszkania zmieniają obcokrajowcy, którzy decydują się na przyjazd do naszego kraju, aby tutaj znaleźć dla siebie pracę i zacząć nowe życie.

Pracodawca, który chce zdecydować się na zatrudnienie cudzoziemca, może zyskać wykwalifikowanego, lojalnego pracownika. Musi jednak spełnić odpowiednie wymogi.

Legalizacja pobytu cudzoziemca

W przypadku, gdy w firmie mają być zatrudnione osoby z krajów znajdujących się w Unii Europejskiej, a także poza Unią Europejską, na przykład Rosji, Ukrainy, Białorusi, konieczne jest dokonanie legalizacji pobytu.

Głównymi dokumentami potrzebnymi do rozpoczęcia pracy są wówczas:

  • zezwolenie na pracę,
  • karta pobytu dla cudzoziemca, w tym karta stałego pobytu, karta pobytu czasowego, karta rezydenta długoterminowego UE albo niebieska karta UE.

Wielu przedsiębiorców, którzy chcą zatrudnić pracownika z innego kraju, nie wie jednak, jakich formalności należy w związku z tym dopełnić. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy specjalistów tym zakresie.

Pomoc prawna dla pracodawców zatrudniających cudzoziemców

Gdy potrzebne są porady prawne, prawo pracy, dotyczące także zatrudniania cudzoziemców, może zostać dokładnie wyjaśnione przez pracowników wyspecjalizowanych kancelarii prawnych, których domeną jest obsługa prawna firm.

Kompleksowa obsługa prawna firm może obejmować wówczas doradztwo prawne, ale również innego rodzaju usługi, na przykład w ramach uzyskania kart pobytu, zezwoleń na pracę, odpowiednich oświadczeń. Pracownicy kancelarii służą też pomocą przy prawidłowym wypełnieniu odpowiednich wniosków, przy kontaktach z Powiatowymi i Wojewódzkimi Urzędami Pracy, a także Urzędami Wojewódzkimi czy przy tłumaczeniu niezbędnych dokumentów.

Aby mieć pewność, że zatrudnienie cudzoziemca odbędzie się zgodnie z prawem, najlepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanej kancelarii prawnej.

Poprzedni artykułWertykulatory do trawy. Co to jest wertykulator i do czego służy?
Następny artykułJak wykorzystywać media społecznościowe w działaniach marketingowych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj