Kim jest żyrant w branży pożyczkowej?

Określenie „żyrant” w branży pożyczkowej oznacza osobę, która jest poręczeniem dla wnioskodawcy, gdy ten sam nie posiada wymaganego przez biuro pożyczkowe zabezpieczenia tejże pożyczki. Część placówek uznaje taką formę ochrony ze strony wnioskodawcy. W momencie, kiedy osoba ubiegająca się o kredyt nie posiada odpowiedniego majątku lub regularnych dochodów, którymi mogłaby spłacić zaciągniętą pożyczkę, może posiłkować się pomocą właśnie osoby zwanej żyrantem.

Jakie obowiązki ciążą na żyrancie?

Majątek żyranta jest takim samym zabezpieczeniem pożyczki, jakim byłby majątek wnioskodawcy. Co oznacza, że odpowiada on za jej spłatę w taki sam sposób, jak osoba, która ją przyjęła. Żyrant sam musi mieć zdolność kredytową, nie może posiadać długów, niespłaconych zobowiązań, a najlepiej, jak osiąga stały dochód.

Czy żyrowanie ma sens?

Żyrowanie jest istotną formą wsparcia dla osoby nam bliskiej lub takiej, którą dobrze znamy. Żyrant bowiem nie musi być spokrewniony z pożyczkobiorcą. Istotna w tej materii jest nie tylko odwaga, ale i pewność, że sami w razie potrzeby, będziemy mogli taką pożyczkę spłacić. O ile kontakt z żyrantem ze strony biura jest zazwyczaj ostatecznością, to nigdy nie możemy wykluczyć tego, że kiedyś będziemy zobowiązani, aby wypełnić również swoją część umowy.

Poprzedni artykułKonto oszczędnościowe, co to takiego?
Następny artykułJak napisać wypowiedzenie umowy o pracę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj