Jakie zmiany w Kodeksie pracy wchodzą w 2020 roku

Nowy rok oznacza kolejne zmiany dla pracowników i pracodawców. W 2020 roku ustawodawca przygotował m.in. podwyższenie minimalnego wynagrodzenia o 350 złotych, a także nowe regulacje dotyczące pobytu i pracy cudzoziemców w Polsce. To jednak nie koniec zmian – tych jest o wiele więcej. Przygotować powinni się do nich zarówno pracodawcy, jak i pracownicy.

Wzrost wynagrodzenia minimalnego

Zmianą, która ucieszy pracowników, jest podwyższenie wynagrodzenia minimalnego. W 2020 roku wyniesie ono 2,6 tysiąca złotych, czyli zostanie podwyższone o 350 złotych. Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia zmianie ulegnie też minimalna stawka godzinowa dla umów cywilno – prawnych. Nowa stawka to 17 zł (wcześniej wynosiła ona 14,70 złotych).do zmian w wynagrodzeniach przygotować powinni się pracodawcy. Istotne będzie przede wszystkim wyliczanie i odprowadzenie należnych składek. To, dlatego wygodne rozliczanie wynagrodzeń w systemie rozliczającym kadry i płace online jest rozwiązaniem, po które będzie sięgać coraz więcej przedsiębiorców.

Nowe stawki ZUS w 2020 roku

Należy również pamiętać, że przedsiębiorców w 2020 roku czekają wyższe składki ZUS. Łączna kwota składek wyniesie 1431,48 złotych. Płacić będzie się je od lutego. Zmiana dotyczy indywidualnych przedsiębiorców. Podwyżka oznacza, że składki wzrosną o 114,51 złotych w stosunku do 2019 roku. Od 1 lutego 2020 r. mikroprzedsiębiorcy będą mogli płacić niższe składki ZUS liczone od dochodu za 2019 r. Warunkiem skorzystania z preferencyjnych stawek jest nieprzekroczenie progu 120 tys. zł przychodu rocznie i prowadzenie działalności gospodarczej przez co najmniej 60 dni w ubiegłym roku kalendarzowym.

Dodatek za staż pracy – jak będzie się rozliczać w 2020 roku?

Od 1 stycznia 2020 roku zmianą ulegną zasady obliczania minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wpływ na jego wysokość nie będzie miał już dodatek za staż pracy. Nadal jednak z minimalnego wynagrodzenia wyłączone będą:

  • dodatek za pracę w nadgodzinach i w nocy,
  • należności z tytułu podróży służbowej, w tym diety,
  • nagrody jubileuszowe,
  • odprawy przysługujące z przejściem na emeryturę lub rentę.

Świadectwa pracy od ręki

Nowelizacja Kodeksu Pracy sprawiła, że pracodawca zobowiązany jest do wydawania pracownikowi świadectwa pracy w dniu, w którym następuje ustanie stosunku pracy. Jest to obligatoryjne, chyba że pracodawca chce nawiązać z nim kolejny stosunek pracy w ciągu 7 dni od rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę. Wcześniej Kodeks Pracy zobowiązywał tylko do niezwłocznego wydania świadectwa pracy i nie określał dokładnego terminu. Niektórzy pracodawcy zwlekali więc z dopełnieniem tej formalności. Nowelizacja Kodeksu Pracy przewiduje kary za niestosowanie się do nowych zasad. Sankcje finansowe będą wynosić od 1 do 30 tysięcy złotych.

Zaostrzenie przepisów antymobbingowych

Nowe przepisy duży nacisk kładą na ochronę pracownika w miejscu wykonywania obowiązków zawodowych. Mówią one, że pracownik będzie mógł się domagać od pracodawcy odszkodowania za mobbing, nawet jeśli umowa nie zostanie rozwiązana na jego skutek. Aby uzyskać odszkodowanie, będzie trzeba założyć sprawę sądową pracodawcy.

Urlopy macierzyńskie w nowym wydaniu

W 2020 roku pracownicy będą mogli też po raz pierwszy skorzystać z nowych urlopów macierzyńskich i rodzicielskich. Zgodnie z nowymi przepisami przysługiwać one będą pracownikom innym niż ojciec wychowujący dziecko. O urlop rodzicielski wystąpić będą mogli dziadkowie i rodzeństwo rodziców. W efekcie członkowie najbliższej rodziny zyskają uprawnienia związane z urlopami rodzicielskimi.

Poprzedni artykułBezpłatny terminal płatniczy dla każdego przedsiębiorcy
Następny artykułJak chronić swoją firmę przed nieuczciwą konkurencją?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj