Duże firmy najczęściej zatrudniają księgowych na etat. W małych przedsiębiorstwach większości przypadków nie jest to jednak konieczne – wystarczy zdecydować się na outsourcing. Na czym on polega i dlaczego jest to korzystne rozwiązanie dla właściciela firmy?
Na czym polega outsourcing?
Outsourcing staje się coraz popularniejszym modelem zatrudniania specjalistów, nie tylko w sektorze księgowości, ale i innych, choćby e-commerce. Istnieje kilka powodów, dla których rozwiązanie to cieszy się tak dużą popularnością. Pierwszy to oczywiście obniżone kosztów. Firma outsourcingowa zazwyczaj współpracuje z wieloma podmiotami, w związku z czym siłą rzeczy jej usługi kosztują właściciela mniej, niż utrzymanie etatowego pracownika. W dodatku stały kontakt z branżą powoduje, że pracownik outsourcingowy może okazać się wyjątkowo efektywny. Ponadto, w małych firmach księgowością często zajmują się osoby, które dzielą swój czas również między inne obowiązki, na przykład związane z zarządzaniem. Firma outsourcingowa skupi się w stu procentach na specyficznej, oferowanej przez siebie usłudze, gwarantując Ci najwyższy jej poziom.
Outsourcing księgowości – dlaczego jest taki popularny?
Brzmi, jakby to rozwiązanie miało więcej zalet niż wad, prawda? Czy jednak jest tak w rzeczywistości? Owszem – zwłaszcza jeśli chodzi o outsourcing księgowości. Biura rachunkowe zazwyczaj funkcjonują na tej zasadzie, dostarczając różnym firmom kompleksową obsługę w zakresie rozliczeń podatkowych, kadr, prowadzenia ewidencji i sporządzania dokumentacji.
Outsourcing księgowości – czy warto?
Bez wątpienia największą zaletą takiego rozwiązania jest cena, znacznie niższa, niż w przypadku zatrudnienia pracownika etatowego. Jednocześnie współpraca z księgowym na zasadzie outsourcingu zapewnia rozliczenia terminowe i co najważniejsze – zgodne z obowiązującymi przepisami. Innym ważnym czynnikiem jest tutaj elektroniczny obieg dokumentów, który pozwala na większą kontrolę dokumentacji bez obawy o zagubienie ważnych jej elementów. Jednocześnie, wybór takiego rozwiązania redukuje koszty wykorzystania papieru i sprawia, że firma jest bardziej ekologiczna. Oszczędza się również czas, potrzebny na przetwarzanie informacji i osobiste stawianie się do podpisu dokumentów.