Licytacje ruchomości organizowane przez kancelarie komornicze umożliwiają spieniężenie majątku dłużnika, a uzyskane pieniądze przeznaczane są na zaspokojenie finansowe wierzycieli. Biorąc udział w licytacji, można nabyć wiele przedmiotów po atrakcyjnych cenach. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na temat udziału w licytacji, którą ogłasza komornik.
Komornik może sprzedać zajęte mienie ruchome tylko w czasie licytacji, która będzie ogłoszona i przeprowadzona publicznie. Ogłoszenie o licytacji musi pojawić się nie tylko w sądzie, ale także na stronie Krajowej Rady Komorniczej. Coraz częściej ogłoszenia takie publikowane są także na stronie kancelarii komorniczej organizującej taką licytację. Mało tego, kancelarie postępują coraz częściej zgodnie z marketingowymi trendami internetowymi i tworzą newslettery, zachęcając do ich subskrybcji potencjalnych licytantów (uczestników licytacji chcących coś kupić).
Cena wywoławcza
To najbardziej emocjonująca informacja w każdym ogłoszeniu o licytacji. Komornik musi ją podać w ogłoszeniu i na to właśnie czeka wiele osób. Dzieje się tak dlatego, że ceny przedmiotów wystawionych na licytację są z reguły znacznie niższe niż faktyczna wartość danej ruchomości. Ta atrakcyjna cena bierze się stąd, że choć oszacowana na podstawie średniej ceny krajowej podobnych ruchomości, to ulega obniżeniu z kilku powodów. Komornik ma prawo zaniżyć ją o 25% z uwagi na niesprzyjające warunki handlu. Chodzi tu o fakt, że sprzedaż odbywa się tylko w ramach licytacji, której czas i miejsce są ściśle określone, a informacje o przedmiocie licytacji często są niepełne, ponieważ niemożliwe jest ich ustalenie.
Jeśli w czasie pierwszego terminu nie dojdzie do sprzedaży, to komornik ustala drugi termin licytacji, a wówczas cena może ulec dalszemu obniżeniu i wynosić nawet tylko 50% wartości szacunkowej. Dalszego obniżania ceny prawo jednak nie przewiduje, więc gdy w czasie drugiej licytacji nie dojdzie do zawarcia transakcji, licytacja zostaje i tak zakończona.
Rękojmia
Od każdego, kto zamierza przystąpić do licytacji, komornik musi przyjąć rękojmię, której wysokość stanowi jedna dziesiąta wartości przedmiotów będących w sferze zainteresowania licytanta. Jeśli rękojmia nie zostanie wpłacona na konto kancelarii komorniczej, licytant nie będzie mógł wziąć udziału w licytacji. Rękojmia jest bowiem swoistą gwarancją, że osoba, która wylicytuje dany przedmiot, zapłaci za niego w wyznaczonym terminie, a wpłacona wcześniej kwota zostanie zaliczona na poczet ostatecznej, wymaganej kwoty. Jeśli osoba, która wylicytowała dany przedmiot, nie zapłaci wymaganej kwoty w ustalonym terminie, rękojmia przepada.
Uprawnieni do udziału w licytacji
Nie każdy może uczestniczyć w licytacji. Z grona licytantów wyłączeni są ustawowo zarówno dłużnik i komornik, jak i najbliżsi członkowie ich rodzin, czyli mąż, żona, dzieci, rodzice i rodzeństwo. W licytacji nie mogą też brać udziału urzędnicy związani bezpośrednio z jej organizacją lub biorący udział w jej przebiegu, a chodzi tu na przykład o protokolantów.
Jak wygląda licytacja?
Licytację rozpoczyna prowadzący, wywołując cenę poczatkową, a licytanci podają kwoty, za które chcą kupić dany przedmiot. Prowadzący licytację podwyższa cenę zgodnie z napływającymi propozycjami ze strony licytantów. Jeśli dwie osoby podadzą tę samą cenę, to nie zostanie ona uwzględniona przez prowadzącego. Trzytykrotne ogłoszenie ceny podanej przez któregoś z licytantów i brak lepszej propozycji, pomimo wezwań prowadzącego wygłoszonych słowami „kto da więcej”, zamyka licytację, a prowadzący odpowiada sam na swoje pytanie słowem „nikt”.
Nabywca staje się właścicielem wylicytowanego przedmiotu dopiero w momencie zapłacenia pełnej, wylicytowanej kwoty. Jeśli chcesz więc nabywać interesujące przedmioty, odwiedzaj strony dobrych kancelarii komorniczych, takich jak chociazby www.czosnyka-komornik.pl. Tam uzyskasz wszystkie informacje na temat organizowanych licytacji komorniczych.