Budżet domowy, jak go planować?

Prowadzenie domowego budżetu bardzo przydaje się wszystkim tym osobom, które chcą oszczędzać i zredukować niepotrzebne wydatki.

W jakiej formie prowadzić budżet domowy?

Sposobów na prowadzenie domowego budżetu jest bardzo dużo. Można to robić w zwykłym zeszycie, kalendarzu czy na kartce papieru. Dużym ułatwieniem będzie prowadzanie budżetu na komputerze w arkuszu kalkulacyjnym, który za nas podsumuje główne kategorie. Oprócz tego do prowadzenia domowego budżetu stworzono liczne programy komputerowe i aplikacje na telefony.

Co powinien zawierać budżet domowy?

Budżet domowy stanowi nasze zestawienie dochodów i wydatków. Prowadzimy go po to, aby widzieć, gdzie wydajemy najwięcej pieniędzy i wprowadzać korekty. Po stronie dochodów znajdą się zwykle nasze pensje oraz dochody dodatkowe takie jak na przykład zwrot podatku dochodowego. Strona wydatkowa powinna być bardziej rozbudowana i należy podzielić ją na kategorie. Główne kategorie, jakie warto prowadzić to wydatki na: jedzenie i chemię, utrzymanie domu, utrzymanie samochodu, ubrania, rozrywki i wyjazdy, zdrowie, wyposażenie domu. Ponadto jest bardzo wskazane, aby w każdym domowym budżecie znalazła się pozycja oszczędności i to właśnie na ten cel w pierwszej kolejności po wypłacie należy przelewać pieniądze.

Poprzedni artykułUmowa kupna sprzedaży samochodu – co powinna zawierać?
Następny artykułJak wyszukać firmę po NIP-ie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj