Opiekun osób starszych – jakie kompetencje mogą przydać się w zawodzie opiekuna osób starszych?

Zawód opiekuna osób starszych to rozwijająca się dziedzina. Niezależnie od tego, czy chcemy pracować w domach pomocy społecznej, czy też świadczyć pomoc domową w społeczności lokalnej, do osiągnięcia sukcesu potrzebne są pewne umiejętności i cechy.

Opiekunka osób starszych – co pomaga w pracy z seniorem?

Praca opiekuna osób starszych w Niemczech może być satysfakcjonująca i dająca poczucie spełnienia, ale może też być wymagająca i pełna wyzwań. W zawodzie opiekuna osób starszych przydatnych jest wiele kompetencji, w tym:

  • Empatia i współczucie. Trzeba umieć nawiązać kontakt z seniorami i ich rodzinami, rozumieć ich problemy i być dla nich źródłem pociechy.
  • Umiejętność aktywnego słuchania. Opiekunowie domowi często zapewniają seniorom nie tylko opiekę fizyczną, ale także towarzystwo. Umiejętność dobrego słuchania jest niezbędna. Opiekun osoby starszej towarzyszy podopiecznemu w codziennych czynnościach, dlatego dobre rozumienie się jest kluczowe.
  • Wytrzymałość fizyczna i siła. Osoby starsze mogą wymagać pomocy w wielu aspektach codziennego życia, co może obejmować podnoszenie seniora, który potrzebuje pomocy w poruszaniu się lub wstaniu z łóżka. Do obowiązków opiekunki osoby starszej często należy pomoc we wspieraniu samodzielności życiowej seniora. Opiekunka wykonuje czynności pielęgnacyjne, udziela pierwszej pomocy, pomaga osobie starszej w ubieraniu, jedzeniu, poruszaniu się. Bardzo często opiekunka osób starszych zajmuje się prowadzeniem gospodarstwa domowego, do jej obowiązków może należeć robienie zakupów i wożenie seniora na wizyty do lekarza.
  • Umiejętność ustalania priorytetów i wielozadaniowość. Opieka nad osobą starszą może wymagać wykonywania wielu zadań jednocześnie, np. upewnienia się, że senior przyjmuje leki, przygotowywania posiłków lub pomagania mu w kąpieli, a jednocześnie otwierania drzwi, gdy przyjaciele wpadają z wizytą.
  • Komunikatywność. Opiekun osoby starszej musi być w stanie jasno komunikować się z seniorami, członkami ich rodzin i innymi pracownikami służby zdrowia zaangażowanymi w ich plan leczenia lub życie codzienne.
  • Elastyczność. Opiekun osoby starszej powinien być elastyczny – życie czasem przynosi niespodziewane wydarzenia, do których należy się dostosować. Oprócz ustalonych obowiązków opiekunki może nagle wydarzyć się coś, na co opiekunka osoby starszej musi odpowiednio zareagować.

Dobre strony pracy opiekuna osób starszych – opieka nad osobami starszymi to satysfakcjonujące zajęcie

Wprowadzanie zmian – pracując jako opiekun, możemy sprawić, że czyjeś życie stanie się lepsze. Praca opiekuna może mieć ogromny wpływ na czyjeś szczęście i samopoczucie.

Zdobywanie przyjaciół, a nie tylko klientów – nierzadko opiekunowie zżywają się ze swoimi podopiecznymi, zwłaszcza jeśli zapewniają im stałą opiekę przez dłuższy czas. Z czasem może się okazać, że podopieczny staje się bardziej przyjacielem niż pracodawcą.

Kariera, która pozwala na podróżowanie – jeśli lubimy podróżować i poznawać nowych ludzi, bycie opiekunem jest jednym ze sposobów na robienie tego przy jednoczesnym zarabianiu pieniędzy. Jeśli chcemy podróżować, istnieje wiele ofert pracy w innych miastach lub krajach, które pozwalają nam na wyjazdy.

Zarobki – zarobki opiekunki osoby starszej zazwyczaj są wysokie. Praca ta nie należy do najłatwiejszych, dlatego też wynagrodzenie jest adekwatne do trudu, jaki trzeba w nią włożyć. Szczególnie w Niemczech brakuje osób do pracy w tym zawodzie. Społeczeństwo się starzeje i nieustannie potrzeba nowych opiekunów dla seniorów.

Opiekunka osób starszych w Niemczech – work–life balance opiekuna osoby starszej

W związku z postępującym starzeniem się społeczeństwa, coraz więcej osób staje się opiekunami starzejących się rodziców, krewnych lub zupełnie obcych seniorów. Może to być satysfakcjonujące doświadczenie, ale jest to też duża odpowiedzialność. Oto kilka wskazówek, które pomogą rozpocząć swoją przygodę w zawodzie opiekuna osób starszych:

  • Wiedzieć, co trzeba zrobić. Pierwszym krokiem jest zrozumienie, czego potrzebuje nasz podopieczny, teraz i w przyszłości. Warto porozmawiać z jego lekarzem, innymi członkami rodziny i przyjaciółmi o jego potrzebach. Lekarz może powiedzieć o konkretnych chorobach lub schorzeniach, z którymi zmaga się osoba starsza.
  • Zrozumienie, jaką rolę odgrywa opiekun osób starszych. Rola, jaką odgrywamy jako opiekun osób starszych, pomoże określić, ile czasu, uwagi i wysiłku będzie wymagać od nas ta sytuacja.
  • Nie zapominajmy o sobie. Opieka może wiele kosztować zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Czasami możemy czuć się sfrustrowani i źli, co jest normalne. Znajdźmy sposób, by zadbać o siebie, aby móc nadal świadczyć opiekę ze współczuciem i empatią.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą oferującą pracę na terenie Niemiec w zakresie usług opiekuńczych nad osobami starszymi https://sensiscare.com/.

Poprzedni artykułW jaki sposób kierownicy sklepów mogą lepiej odpowiadać na potrzeby pracowników
Następny artykułOpieka w Niemczech: czym jest dobra sztela?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj