Czym się kierować przy wyborze biura rachunkowego?

Prowadzenie własnej działalności to spore wyzwanie, a każda decyzja niesie za sobą konsekwencje. Czym się kierować podczas wyboru biura rachunkowego? Doradzamy!

Słuchaj opinii innych przedsiębiorców

Oczywiście warto wynająć takie biuro rachunkowe, które jest polecane przez innych przedsiębiorców. Czytanie opinii w Internecie może być pomocne, jednak zdecydowanie lepiej porozmawiać z osobami, które prowadzą działalność i są godne zaufania. Najlepiej, aby przedsiębiorstwo było podobnej wielkości, co Twoje, co zdecydowanie jest bardziej pomocne.

Czy biuro rachunkowe jest rzetelne?

Jak najprościej sprawdzić, czy firma jest godna zaufania? Do 2014 roku biura rachunkowe powinny mieć specjalny certyfikat Ministerstwa Finansów. Jeśli nadal go posiadają, oznacza to, że działają na rynku kilka lat i tym samym zadbali o swoich klientów. Specjalny egzamin potwierdza wiedzę i doświadczenie danych pracowników.

Sprawdź też, jak działa na co dzień biuro rachunkowe. Czy jest to duża firma czy prowadzi ją jedna osoba? Zawsze bardziej komfortowym rozwiązaniem jest, kiedy dany pracownik zajmuje się jednym przedsiębiorstwem. Pozwoli uniknąć to chaosu.

Pamiętaj, że każde biuro rachunkowe ma obowiązek opłacania ubezpieczenia OC. Warto to sprawdzić.

Lokalizacja – ma znaczenie?

Często decydujemy się na biura rachunkowe, które mają bliską lokalizację względem siedziby firmy. Aktualnie, nie jest to znaczące. Sprawdź jednak, czy możesz wysyłać faktury za pomocą Internetu oraz z jakich programów korzystają. Pozwoli Ci to określić bezpieczeństwo przesyłanych plików. Komunikacja jest najważniejsza – a to możesz już ocenić podczas ustalania warunków współpracy. Zakładasz swoją działalność i potrzebujesz wsparcia finansowego? Szybka gotówka to dobre rozwiązanie.

Cena i zakres obowiązków

Zastanów się, jakich usług oczekujesz od biura rachunkowego. Weź pod uwagę, że powierzasz im wiele danych ze swoje firmy, a księgowa będzie prowadzić Twoje interesy przez cały czas – miesiąc w miesiąc. Dobrze jest wybrać taką firmę, która zapewni kompleksowe podejście do klienta, a także będzie Cię reprezentować w Urzędzie Skarbowym czy ZUS-ie.

Ceny zależą od tego, czy firma prowadzi księgę przychodów i rozchodów, czy pełne księgi rachunkowe. Na całkowity koszt wpływa też liczba dokumentów oraz usługi dodatkowe. Jeśli potrzebujesz pieniędzy na start działalności, szybka gotówka Ci pomoże.

Coraz częściej pojawiają się internetowe biura rachunkowe, które świadczą takie same usługi, jednak wszystko odbywa się elektronicznie. Nie trzeba przyjeżdżać osobiście, do kontaktu służą specjalne aplikacje internetowe. To dobre rozwiązanie, bo oszczędzasz czas, a ceny są znacznie niższe niż w przypadku firmy działającej stacjonarnie. Co ciekawe, biura tego typu również reprezentują Cię przed urzędami. Minusem może być jednak brak osoby, która będzie odpowiedzialna za prowadzenie księgowości Twojej firmy. Warto też zorientować się, jakie są opinie, aby mieć pewność, że dokumenty trafiają w bezpieczne miejsce.

Poprzedni artykułJakie warunki trzeba spełnić, aby zostać doradcą na rynku NewConnect?
Następny artykułSkuteczne pozycjonowanie stron Opole

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj